September 7th, 2005

Ilsa

$$$

Bought a 4'x8' sheet of "whiteboard" for my classroom. Strapped it to the top of the car and had to drive no faster than 35 mph all the way home. Dunno how I'm gonna get to work tomorrow -- start out really early, I guess.

Also bought some marking pens, some calculators, some tissues and some other odds and ends. Spent about fifty-five bucks all told.

Right now I'm printing out 20 copies of a four-page math test for tomorrow on my home printer, using my own paper.

Do I have to do this stuff? Probably not. Did any of the other teachers who've been using this room for the past several years bother to put up a decent whiteboard? No. Then again, are a number of these kids repeating a grade for the second time? Yes.

Collapse )